O wydawnictwie

Jak żadne inne wydawnictwo pokazujemy piękno, opowieści oraz dzieje Sądecczyzny

Szlak handlowy wiódł przez wieś Kamienicę już we wczesnym średniowieczu, nic więc dziwnego, że król Wacław II nadał jej prawa miejskie w 1292 roku. W widłach rzek Dunajca i Kamienicy potrzebny był bowiem gród ucywilizowany i silny, warownia – osadzona na wysokich skarpach rzek, miasto handlu i rzemiosła, ostatni bastion Polski przed granicą z Węgrami. Powstało więc miasto, nazwane z czasem Nowy Sącz. Dzięki dogodnemu położeniu, zaradności mieszkańców i licznym przywilejom królewskim Nowy Sącz szybko stał się dużym i znaczącym ośrodkiem rzemiosła i handlu.
Tu, gdzie dzisiaj są resztki murów i odrestaurowana Baszta Kowalska – stał Zamek Królewski goszczący w czasach świetności wiele znamienitych postaci: królów, książąt, uczonych. A czasy te to XV i XVI wiek, czasy Jagiellonów, czasy świetności i rozkwitu Rzeczypospolitej i Nowego Sącza.

W późniejszych czasach różnie toczyły się losy Nowego Sącza, fortuna nie zawsze sprzyjała Miastu. Lata prosperity przeplatały się z latami klęsk żywiołowych, wojen, epidemii. W murach Nowego Sącza znajdowali schronienie Żydzi i arianie, jego uliczkami przechadzał się słynny alchemik Michał Sędziwój. Przybywali tutaj i nieproszeni goście. W połowie XVII wieku, taka jak całą Polskę, Nowy Sącz zajmują Szwedzi. Nie na długo jednak. Mieszczanie sądeccy jako pierwsi w kraju wyzwolili swoje Miasto spod szwedzkiej okupacji.

Upadek Miasta zaczął się na dobre w XVIII wieku – kolejne wojny, pożary i wreszcie utrata niepodległości i zabór austriacki degradują Nowy Sącz. Czasy świetności na długie dziesięciolecia pozostaną dla Miasta i jego mieszkańców tylko wspomnieniem.

Na kolejną szansę od losu i historii Nowy Sącz musiał czekać aż do drugiej połowy XIX wieku. Wtedy do Miasta dociera linia kolejowa, powstają warsztaty kolejowe i Nowy Sącz staje się ważnym węzłem komunikacyjnym. Przełom XIX i XX wieku przyniósł Miastu znaczący awans cywilizacyjny i rozpoczął kolejny okres jego dynamicznego rozwoju. Miasto rozbudowuje się pięknieje. Nowy Ratusz, Dom Robotniczy, dworzec kolejowy to tylko jeden z niewielu budowli wzniesionych w tamtych czasach.

Kolejny tragiczny rozdział w historii Nowego Sącza dopisała dopiero II wojna światowa i okupacja niemiecka. Za swoją piękną, patriotyczną postawę Sądeczanie zapłacili ogromną cenę. W wyniku wojny Nowy Sącz traci jedną trzecią swych obywateli, spora jego część legła w gruzach.

Po 1945 roku w Mieście powstało wiele nowych dzielnic, przybyło mieszkańców. Miasto zlokalizowane kiedyś na dwu kilometrach kwadratowych ma ich dziś pięćdziesiąt siedem – rozlało się szeroko poza widły Dunajca i Kamienicy. Niestety, dawno już zniknęły wzniesione przez króla Kazimierza Wielkiego – Zamek, mury i baszty. Stare domy i kościołki odeszły z dymem pożarów, zniszczone przez wojny, przez czas…

Zostało jednak w Nowym Sączu wiele materialnych śladów dawnej świetności i oryginalności. Nad Miastem, jak przed wiekami, górują strzeliste wieży Kolegiaty Świętej Małgorzaty, niezmiennie trwa urok Starego Miasta, z wielu okien, jak dawnie, widać malowniczy Beskid Sądecki, czasem, gdy aura sprzyja, Tatry. Teraz już przez sam środek Miasta wiją się, często kapryśne, Dunajec i Kamienica. Kto ma zaś trochę szczęścia w każdą sylwestrową noc może spotkać spacerującego Rynkiem i uliczkami Starego Miasta alchemika Sędziwoja, który hojnie obsypuje Miasto najszczerszym złotem…

Nasze Wydawnictwo, którego działalność rozpoczęła się w 1999 roku, swoimi publikacjami nawiązuje do tego przebogatego, ponad siedmiowiekowego dziedzictwa historycznego, religijnego i kulturowego naszego Miasta i Regionu. Specjalizujemy się w wydawnictwach albumowych i historycznych, pośród których są reprinty fundamentalnych dla naszej regionalnej historiografii dzieł autorstwa Szczęsnego Morawskiego i księdza Jana Sygańskiego. Dokładamy wszelkich starań, aby książki wydawane przez nas były na najwyższym poziomie zarówno edytorskim jak i merytorycznym.

Naszą pierwszą publikacją był album „Ojciec Święty na sądeckiej ziemi”, który ukazał sie jesienią 1999 roku. Album ten dokumentował wyczekiwaną przez wieki kanonizację Błogosławionej Kingi, której dokonał pamiętnego 16 czerwca 1999 roku, w wyjątkowo dramatycznych okolicznościach, na starosądeckich błoniach Ojciec Święty Jan Paweł II.

W roku 2002 ukazał się naszym nakładem fotograficzny album „Nowy Sącz – Impresje” autorstwa Sylwestra Adamczyka. Album ten był artystyczną, niezwykle subtelną i osobistą opowieścią autora o Nowym Sączu.

Kolejne lata przyniosły wydanie reprintu dwutomowej „Sądecczyzny” autorstwa Szczęsnego Morawskiego z 1863 i 1865 roku i dzieła autorstwa księdza Jana Sygańskiego „Nowy Sącz – jego dzieje i pamiątki dziejowe” z 1892 roku. Były to pierwsze, i jak do tej pory jedyne, wznowienia tych dzieł od czasów ich wydań przez autorów w XIX wieku.

W roku 2012 nasz album „Wielmożny Pan Nowy Sącz” autorstwa Sylwestra Adamczyka i Justyny Machałowskiej uzyskał nominację w ogólnopolskim konkursie Najpiękniejsze Książki Roku organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Album ten zawierał powiększone reprodukcje blisko 160 unikalnych pocztówek przedstawiających Nowy Sącz, jego architekturę, życie i najważniejsze wydarzenia z lat 1899 – 1939. Obrazu Miasta z tamtych lat uzupełniał piękny literacki tekst, nawiązujący stylistyką do tamtej epoki.

„Stary Sącz – dziedzictwo świętych” ukazał się naszym nakładem w 2018 roku. Jego autorzy Sylwester Adamczyk i Jakub Adamczyk na 170 artystycznych fotografiach przedstawili Stary Sącz, jego malownicze krajobrazy, Klasztor Klarysek, architekturę, życie religijne i kulturalne oraz okoliczną przyrodę. W albumie znalazł się także wspomnienie kanonizacji Kingi dokonanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II 16 czerwca 1999 roku. Obrazu Starego Sącza dopełniał napisany ze swadą tekst autorstwa Leszka Zakrzewskiego, pełen mało znanych faktów z historii Starego Sącza.

W naszym dziele opisu historii Nowego Sącz i Sądecczyzny nie unikamy spraw trudnych. We wrześniu 2020 roku wydaliśmy pierwszy tom „Tajemnic sądeckiej bezpieki”, którego autorami są Sylwester Adamczyk i Henryk Szewczyk. „Tajemnice sądeckiej bezpieki” to pierwsza tego typu publikacja na sądeckim rynku księgarskim podejmująca temat współpracy Sądeczan z tajnymi służbami PRL. Większość opisanych w książce przypadków dotyczy lat 80-tych XX wieku i czasów przełomu ustrojowego jaki dokonał się Polsce w latach 1989 – 90.

Odkryj niesamowite publikacje z Sądecczyzną w roli głównej

Przejdź do księgarni